Prisanalys · 3 dagar · oktober 2026

Carta pris 2026: Vad VC-fonder och startups betalar

Carta har fyra planer för aktieägarregistret och två fondplaner, och prissätter ingen av dem utöver gratisnivån. Här är vad avtalsdata och 317 offentliga recensioner säger om den verkliga notan.

Summary

Carta är gratis upp till 25 delägare och $1M insamlat, sedan offertbaserat. Vendrs data från 406 köp ger ett medianavtal på $15,450 per år, där seed-bolag betalar $3,000 till $8,000. Fondadministration ligger på en separat prislista utan publika siffror. G2 ger Carta 4.3/5 över 232 recensioner, Capterra 4.2/5 över 66 och Trustpilot 2.0/5 över 19. Läs detta innan du begär offert: tak för delägare, årliga prishöjningar och tillägg avgör slutnotan.

6.8 /10

Carta är gratis för bolag med under 25 delägare och $1M insamlat, sedan offertbaserat. Köpardata från 406 köp visar ett medianavtal på $15,450 per år. Carta är den investerarstandard som aktieägarregistret bygger på, men kostnaden stiger med varje delägare, och fondadministration prissätts på en separat, opublicerad lista.

Prisransparens
4/10
Produktbredd
9/10
Passform för små fonder
6/10
Användarvänlighet
7/10
Support
5/10
  • Gratis Launch-nivå täcker 25 delägare och $1M insamlat, tillräckligt för ett första aktieägarregister
  • G2-recensenter ger 4.3/5 över 232 recensioner, och 73 procent av dem är femstjärniga
  • En leverantör täcker aktieägarregister, 409A, SAFE-avslut och administration av VC-fonder
  • Inget publicerat pris över gratisnivån: Build, Grow, Scale och båda fondplanerna går via säljsamtal
  • Prishöjningar på 5 till 10 procent per år och överkostnader på $20 till $50 per delägare finns i köpares avtalsdata
  • Trustpilot ligger på 2.0/5 över 19 recensioner, med upprepade klagomål om uppsägning och support

Gratis nivå, inget kort. Betalplaner kräver ett säljsamtal.

Metod

Så har vi researchat detta

Tested for
3 days
Plan paid
Ingen betalplan. Enbart publika sidor och beskrivningen av gratisnivån Launch. Betalnivåer är offertbaserade.
Version tested
Carta:s publika prissidor och Vendrs marknadsdata, ögonblicksbild 14 till 16 oktober 2026
Test period
2026-10-14 → 2026-10-16
Test categories: Publika prissidor • Avtalsdata • Recensionsplattformar • Funktionsspärrar per nivå • Fondadministrationsplaner

Carta publicerar inga priser över gratisnivån, så ett praktiskt test skulle bara visa en försäljningsoffert för ett bolag. Istället läste vi Carta:s egna sidor för aktieägarregister och VC-fondpriser den 15 och 16 oktober 2026 och noterade vilka funktioner som ligger i vilken nivå. Därefter hämtade vi köparsidans avtalssiffror från Vendrs Carta-sida, som redovisar 406 köp. Till sist samlade vi betyg, antal recensioner och återkommande teman från G2, Capterra och Trustpilot, plus en Reddit-tråd om en förnyelseoffert. Varje siffra i testavsnittet har en källa. Där två källor går isär, som kring 409A-värderingar, säger vi det. Vendrs och recensionssajternas siffror är uppskattningar av vad andra betalade och skrev, inte en offert för ditt aktieägarregister.

Är Carta värt en offert?

YES if you...

  • Bolag i seed- till Serie A-fas som väntar sig att investerare ska begära ett Carta-aktieägarregister
  • Nya VC-managers med en reviderad fond som vill ha fondadministration, LP-portal och aktieägardata i samma inloggning
  • Ekonomiteam som behöver 409A-värderingar och ASC 718-rapportering från samma leverantör

NO if you...

  • Pre-seed-team med under 10 delägare som kan stanna på gratisnivån Launch eller ett kalkylblad
  • Fonder under $20M som bara behöver en enkel aktieägarvy av portföljbolagen
  • Köpare som vill ha ett publicerat pris innan de pratar med försäljning
Priser

Carta-planerna och vad varje nivå låser

Plannamn och funktioner kommer från Carta:s prissidor, lästa 15 och 16 oktober 2026. Endast Launch visar ett pris.

Launch

Gratis upp till 25 delägare

För bolag som har samlat in upp till $1M

  • Aktieägarregister och emission av värdepapper
  • 83(b)-blankett och ISO-hantering
  • SAFE-modellering, fundraising och avslut
  • Support via e-post, chatt och telefon

Build

Offert upp till 50 delägare

Lägger till rundmodellering och onboarding

  • Allt i Launch
  • Prissatt rundmodellering
  • Deal Closings och Deal Pro Forma
  • Onboarding med personlig guidning

Scale

Offert flexibel gräns för delägare

Efterlevnad och exit-arbete

  • Allt i Grow
  • ASC 718- och IFRS-rapportering med revisionsstöd
  • Hantering av Rule 701
  • Exitmodellering, IPO-rådgivning, SSO för admin

VC Fund ERP

Offert per fond

Standard eller Advanced ERP

  • Administration av fond och GP-bolag, LP-portal, avslut, LP KYC
  • Advanced lägger till CRM, uppföljning av GP-carry, revisorsportal och API-åtkomst
  • Fondskatt, bolagsbildning och värderingar säljs som tillägg

ROI-kalkyl: Med Vendrs median på $15,450 spenderar ett bolag som betalar det under ett år cirka $1,290 i månaden. Ett seed-bolag i intervallet $3,000 till $8,000 spenderar $250 till $670 i månaden. Gratisnivån sparar hela det beloppet tills du passerar 25 innehavare eller $1M insamlat.

Dolda kostnader & fallgropar
  • Överkostnader för delägare på $20 till $50 per extra innehavare när du passerar ditt avtalstak (Vendr)
  • Årliga prishöjningar på 5 till 10 procent i många avtal, och 5 till 15 procent föreslagna vid förnyelse (Vendr)
  • Onboarding- eller migreringsavgifter på $1,000 till $5,000, ofta förhandlingsbara (Vendr)
  • 409A-värderingar för $2,000 till $5,000 styck där de offereras utanför planen (Vendr)
  • Total Compensation, Equity Advisory, Liquidity och QSBS Attestation säljs som separata tillägg (Carta)
  • Fondskatt, bolagsbildning, Manco Admin och portföljvärderingar som tillägg på fondsidan (Carta)

Kundbetyg per plattform

Offentliga betyg för Carta på tre recensionsplattformar. Källlänkar finns i sammanfattningen av recensioner nedan.

G2

4.3/5

232 recensioner

Carta Equity Suite. 73% femstjärniga, 5% enstjärniga.

Capterra

4.2/5

66 recensioner

Värde för pengarna 3.7, kundservice 3.8.

Trustpilot

2.0/5

19 recensioner

Klassad som Dålig. Klagomål om uppsägning och support.

Ögonblicksbild av publika betyg, oktober 2026. Betygen ändras, så öppna varje profil för aktuell siffra.

Test

Vad vi mätte

Åtta siffror, var och en kopplad till en namngiven källa. Vendr och recensionssajter rapporterar vad andra betalade och skrev, inte din offert.

Gratistak för Launch
25 delägare och $1M insamlat Carta:s planssida, läst 15 okt 2026
Medianavtal per år
$15,450 per år Vendr, 406 köp, spann $2,947 till $55,413
Seed-intervall, under 50 delägare
$3,000 till $8,000 per år Vendrs köpardata
G2-betyg, Carta Equity Suite
4.3 /5 232 recensioner, 73% femstjärniga, 5% enstjärniga
Capterra-betyg
4.2 /5 66 recensioner; värde för pengarna 3.7 (35 betyg), kundservice 3.8 (40)
Trustpilot-betyg
2.0 /5 19 recensioner, märkt Poor
Prisgap mot Pulley
20 till 40% lägre än Carta Vendr-jämförelse, tidig och tillväxtfas
VC-fondadministration, per fond
$5,000 till $50,000+ per år Vendr-uppskattning; Carta publicerar inget fondpris
Vad täcker gratisnivån egentligen?
Launch är gratis för upp till 25 delägare och $1M insamlat. Build börjar vid upp till 50 delägare, och Grow och Scale anger en flexibel gräns utan pris.
Carta:s planssida för aktieägarhantering med Launch gratis upp till 25 delägare och $1M insamlat
Finns en gratis väg för en förstagångsgrundare?
Launch-sidan marknadsför ett gratis aktieägarregister, emission av värdepapper och fundraising-verktyg från dag ett, med en enda knapp för Kom igång gratis. Ingen kortuppgift visas.
Carta:s Launch-sida med rubriken The leading cap table platform, free
Vad får en VC-manager på fondsidan, och till vilket pris?
Två planer, Standard ERP och Advanced ERP, båda med knappar för Kom igång och utan något belopp. Advanced lägger till CRM, uppföljning av GP-carry, revisorsportal och API-åtkomst.
Carta:s sida för venture capital-fonder med planerna Standard ERP och Advanced ERP
Vad visar fondadministrationsprodukten för en GP?
En enda instrumentpanel med vintage, fondstorlek, netto-IRR, antal investeringar och kapitalinbetalningar. Siffrorna på sidan är Carta:s exempeldata, inte en kundfond.
Carta:s sida för fondadministration med en exempelfondöversikt som visar vintage, fondstorlek och netto-IRR
För- och nackdelar

För- och nackdelar

Pros

  • Gratisnivån är verklig, med ett tydligt tak 25 delägare och $1M insamlat står på planssidan. Ett pre-seed-bolag kan hålla ett aktieägarregister och ge ut SAFE:er utan kostnad.
  • Investerare känner redan igen aktieägarregistret En G2-recensent noterar att när gemensamma investerare använder Carta blir plattformen standard för rundan.
  • Bredd över både bolaget och fonden Aktieägare, 409A, ASC 718, fondredovisning, LP-portal och carry-uppföljning ligger hos en leverantör, vilket minskar avstämningsarbetet mellan system.
  • Hög nöjdhet bland betalande administratörer G2 sammanfattar 26 omnämnanden av användarvänlighet och 24 av aktieägarhantering som främsta positiva inslag.

Cons

  • Inget publikt pris över gratisnivån Build, Grow, Scale, Standard ERP och Advanced ERP leder alla till ett säljsamtal. En köpare kan inte budgetera innan den pratat med Carta.
  • Kostnaden stiger med varje delägare G2 registrerar 12 omnämnanden av pris som främsta klagomål, och Capterra-recensenter säger att betalplanerna växer snabbt med antal anställda eller aktieägare.
  • Supporten håller ojämn kvalitet Capterra ger kundservice 3.8 över 40 betyg. G2 har 7 omnämnanden av dålig support, och Trustpilot har upprepade rapporter om långsamma svar.
  • Produktdesignen är USA-först En G2-recensent säger att anställda utomlands har svårt att registrera sig, och en Trustpilot-recensent rapporterar att brittiska kunder flyttades till den amerikanska versionen utan motsvarande funktioner.
Slutsats

Slutsats: värt en offert, inte en blankocheck

6.8 /10

Carta förtjänar sin plats som standardregistret som investerare känner igen, och gratisnivån gör de första 25 delägarna till ett icke-beslut. Efter det köper du utifrån en offert, och det offentliga underlaget visar att notan växer med delägare, tillägg och förnyelser.

För ett startup: begär ett skriftligt tak för delägare, ett tak för årliga prishöjningar och onboarding-avgiften redan i den första offerten. Vendrs data tyder på att just dessa tre poster påverkar totalen mest. Få minst en konkurrerande offert innan du skriver under.

För en VC-manager är frågan en annan. Fondadministration har inget publikt pris, så offerten är den enda datapunkten. Jämför den med din nuvarande administratör rad för rad, och kontrollera om Advanced ERP-tilläggen, som CRM och carry-uppföljning, ersätter verktyg du redan betalar för.

Spridningen i recensionerna är stor. Användare på G2 och Capterra gillar i huvudsak produkten, medan Trustpilot är dåligt, och den gemensamma tråden i de negativa recensionerna är support och uppsägning. Läs dina förnyelsevillkor innan du skriver under, inte efteråt. Vi ger Carta 6.8 av 10 på pris, där produktbredden drar upp siffran och prisransparensen drar ner den.

PrisransparensProduktbreddPassform för små fonderAnvändarvänlighetSupport
  • Prisransparens 4/10 Endast gratisnivån har ett pris
  • Produktbredd 9/10 Från aktieägarregister till fondadministration
  • Passform för små fonder 6/10 Offertbaserat, inget fondpris
  • Användarvänlighet 7/10 G2 berömmer gränssnittet, Trustpilot gör inte det
  • Support 5/10 Capterra 3.8 över 40 betyg

Vanliga frågor

Hur mycket kostar Carta?
Carta Launch är gratis för upp till 25 delägare och $1M insamlat. Betalplaner offereras. Vendrs data från 406 köp visar en median på $15,450 per år, med seed-bolag på $3,000 till $8,000.
Är Carta verkligen gratis?
Ja, för bolag med under 25 delägare som har samlat in upp till $1M. Carta:s planssida listar aktieägarregistret, emission av värdepapper, 83(b)-blanketter och SAFE-avslut i den gratis Launch-planen.
Ingår 409A-värderingar i Carta?
Carta:s prissida listar 409A-värderingar i Grow-planen och uppåt. Vendrs köpardata beskriver dem som offererade separat för $2,000 till $5,000 styck, så bekräfta det i din beställning.
Vad kostar Carta för en VC-fond?
Carta publicerar inget pris för fonder. Man erbjuder Standard ERP och Advanced ERP för venture-fonder, med tillägg för skatt och bolagsbildning. Vendr uppskattar $5,000 till $50,000+ per år och fond.
Är Carta billigare än Pulley?
Vendr rapporterar att Pulleys listpriser ligger 20 till 40 procent under Carta för bolag i tidig och tillväxtfas. Carta är starkare inom fondadministration och likviditetsprogram, så jämför offerter för ditt eget aktieägarregister.
Kan man förhandla om priset för Carta?
Ja. Vendr rapporterar 10 till 20 procent rabatt vid flerårsåtaganden och 15 till 25 procent när en konkurrerande offert finns på bordet. Fråga även om överkostnader, onboarding-avgifter och årliga prishöjningar.
Varför är Carta:s betyg på Trustpilot så lågt?
Trustpilot visar 2.0/5 över 19 recensioner, ett litet urval. Flera recensioner beskriver hård uppsägning före förnyelse och långsam support. G2 och Capterra visar 4.3 respektive 4.2.

Ändringslogg

  1. Första publicering. Prissidor, Vendr-data och siffror från recensionsplattformar hämtade 14 till 16 oktober 2026.