# Carta Fiyatları 2026: Planlar, Gerçek Maliyet ve Ücretler

URL: https://accorata.com/tr/review/carta-fiyatlari
Type: review
Locale: tr
Published: 2026-10-15
Updated: 2026-10-16

---

> Carta yalnızca plan adlarını ve ücretsiz bir katmanı yayımlıyor, fiyat yayımlamıyor. 406 satın almanın sözleşme verisini ve 3 inceleme platformunu inceleyerek gerçekte ne ödendiğini gösterdik.

*Fiyat araştırması · 3 gün · Ekim 2026*

## Carta Fiyatları 2026: Fonlar ve Girişimler Ne Ödüyor?

Carta dört hisse planı ve iki fon planı sıralıyor, ama ücretsiz katmanın ötesinde hiçbirinin fiyatını açıklamıyor. Sözleşme verileri ve 317 herkese açık yorumun gerçek faturayı ne gösterdiğini anlatıyoruz.

## Verdict

**Score: 6.8/10**

Carta fiyatlandırması, 25 hissedara ve $1M yatırıma kadar ücretsiz, bunun ötesi teklifle. 406 satın almaya dayanan alıcı verisine göre medyan yıllık sözleşme $15,450. Carta, yatırımcıların tanıdığı standart cap table aracı; ama maliyet her hissedarla birlikte artıyor ve fon yönetimi ayrı, yayımlanmamış bir fiyat listesiyle satılıyor.

**Quick scores:**

- Fiyat şeffaflığı: 4/10
- Ürün kapsamı: 9/10
- Küçük fonlara uygunluk: 6/10
- Kullanım kolaylığı: 7/10
- Destek: 5/10

**Pros:**

- Ücretsiz Launch katmanı 25 hissedar ve $1M yatırım sınırıyla, ilk cap table için yeterli
- G2 yorumcuları 232 yorumda 4.3/5 veriyor ve yorumların %73'ü beş yıldız
- Tek satıcı; cap table, 409A, SAFE kapanışları ve VC fon yönetimini kapsıyor

**Cons:**

- Ücretsiz katmanın üzerinde yayımlanmış fiyat yok: Build, Grow, Scale ve iki fon planı da satış ekibiyle görüşme gerektiriyor
- Alıcı sözleşme verilerinde %5 ila %10 yenileme artışı ve hisse başına $20 ila $50 fazla ücret görülüyor
- Trustpilot 19 yorumda 2.0/5; iptal ve destek şikayetleri tekrar ediyor

*Call to action: Carta planlarını carta.com'da gör* (Ücretsiz katman, kart gerekmez. Ücretli planlar için satış görüşmesi gerekir.)

> **Disclosure** — Açıklama: Carta ile ticari bir ilişkimiz, iş birliğimiz ya da bağlı kuruluş bağımız yok; bu sayfadaki bağlantı carta.com adresine gider. Ücretli bir plan satın almadık. Bu, herkese açık fiyat sayfaları, üçüncü taraf sözleşme verileri ve inceleme platformları üzerine masa başı bir araştırma; her rakamın kaynağını belirtiyoruz.

## Bu araştırmayı nasıl yaptık

- **Tested for:** 3 days
- **Plan paid:** Ücretli plan yok. Yalnızca herkese açık sayfalar ve ücretsiz Launch katmanının açıklaması; ücretli katmanlar teklifle satılıyor.
- **Version tested:** Carta herkese açık fiyat sayfaları ve Vendr pazar yeri verisi, 14 ila 16 Ekim 2026 görüntüsü
- **Test period:** 2026-10-14 → 2026-10-16

**Test categories:** Herkese açık fiyat sayfaları, Sözleşme verileri, İnceleme platformları, Plan özelliklerinin katmanlara dağılımı, Fon yönetimi planları

Carta, ücretsiz katmanın üzerindeki fiyatları yayımlamıyor; bu yüzden uygulamalı bir test bize yalnızca tek bir şirket için satış teklifini gösterirdi. Bunun yerine Carta'nın kendi hisse ve VC fonu fiyat sayfalarını 15 ve 16 Ekim 2026'da okuduk ve hangi özelliğin hangi katmanda olduğunu kaydettik. Ardından Vendr'in Carta sayfasından, 406 satın almayı bildiren alıcı tarafı sözleşme rakamlarını aldık. Son olarak G2, Capterra ve Trustpilot'tan puanları, yorum sayılarını ve tekrar eden temaları topladık; bir de bir yenileme teklifi hakkındaki bir Reddit başlığını. Test bölümündeki her rakamın bir kaynağı var. Kaynaklar çeliştiğinde, 409A değerlemelerinde olduğu gibi, bunu açıkça yazıyoruz. Vendr ve inceleme sitesi rakamları başkalarının ne ödediğinin ve ne dediğinin tahminidir; sizin cap table'nız için bir teklif değildir.

## Bir teklif almaya değer mi?

**YES if you...**

- Yatırımcıların Carta cap table'ı isteyeceğini bekleyen tohum ila Seri A şirketleri
- Denetlenmiş bir fonu olan ve fon yönetimi, LP portalı ve cap table verisini tek girişte isteyen VC yöneticileri
- 409A değerlemeleri ve ASC 718 raporlaması için aynı tedarikçiyi kullanmak isteyen finans ekipleri

**NO if you...**

- 10'dan az hissedarı olan tohum öncesi ekipler; ücretsiz Launch katmanında veya bir tabloda kalabilirler
- Portföy şirketleri için yalnızca temel bir cap table görünümü isteyen, $20M'den küçük fonlar
- Satış ekibiyle konuşmadan yayımlanmış bir fiyat görmek isteyen alıcılar

## Carta planları ve her birinin kapattığı özellikler

### Launch — Ücretsiz25 hissedara kadar

$1M'a kadar yatırım almış şirketler için

- Cap table yönetimi ve menkul kıymet ihracı
- 83(b) formu ve ISO yönetimi
- SAFE modelleme, fon toplama ve kapanışlar
- E-posta, sohbet ve telefon desteği

### Build — Teklif50 hissedara kadar

Tur modellemesi ve onboarding ekler

- Launch'taki her şey
- Fiyatlı tur modellemesi
- Deal Closings ve Deal Pro Forma
- Beyaz eldiven onboarding

### Grow — Teklifesnek hissedar sınırı *(Önerilen)*

Carta bu planı Önerilen olarak işaretliyor

- Build'deki her şey
- 409A değerlemeleri ve denetim desteği
- Form 3921
- Yönetim kurulu toplantıları

### Scale — Teklifesnek hissedar sınırı

Uyumluluk ve çıkış işleri

- Grow'daki her şey
- Denetim desteğiyle ASC 718 ve IFRS raporlaması
- Rule 701 yönetimi
- Çıkış modelleme, halka arz danışmanlığı, yönetici SSO

### VC Fund ERP — Tekliffon başına

Standart veya Gelişmiş ERP

- Fon ve GP tüzel kişilik yönetimi, LP portalı, kapanışlar, LP KYC
- Gelişmiş sürüm CRM, GP carry takibi, denetçi portalı ve API erişimi ekler
- Fon vergisi, kuruluş ve değerlemeler ayrı ek hizmet olarak satılıyor

**ROI breakdown:** Vendr'in $15,450 medyanını kullanırsak, bu tutarı bir yıl ödeyen bir şirket ayda yaklaşık $1,290 harcar. $3,000 ila $8,000 bandındaki bir tohum şirketi ayda $250 ila $670 öder. Ücretsiz katman, 25 hissedarı veya $1M yatırımı aşana kadar bu tutarın tamamını tasarruf ettirir.

**Hidden costs & gotchas:**

- Sözleşme sınırını aştığınızda hisse sahibi başına $20 ila $50 fazla ücret (Vendr)
- Birçok sözleşmede yıllık %5 ila %10 fiyat artışı, yenilemede %5 ila %15 öneriliyor (Vendr)
- Onboarding veya geçiş ücreti $1,000 ila $5,000, çoğunlukla pazarlığa açık (Vendr)
- Fiyat listesi dışında teklif edildiğinde her biri $2,000 ila $5,000 olan 409A değerlemeleri (Vendr)
- Total Compensation, Equity Advisory, Liquidity ve QSBS Attestation ayrı ek hizmet olarak satılıyor (Carta)
- Fon tarafında Fund Tax, Fund Formations, Manco Admin ve portföy değerleme ek hizmetleri (Carta)

## Platforma göre müşteri puanları

Üç inceleme platformunda Carta'nın herkese açık puanları. Kaynak bağlantıları aşağıdaki inceleme özetinde.

*[Interactive widget — see the live page for the full experience]*

## Ölçtüklerimiz

- **Ücretsiz Launch tavanı:** 25 stakeholders and $1M raised *(carta.com plan sayfası, 15 Ekim 2026'da okundu)*
- **Medyan yıllık sözleşme:** $15,450 per year *(Vendr, 406 satın alma, aralık $2,947 ila $55,413)*
- **Tohum bandı, 50 hissedardan az:** $3,000 to $8,000 per year *(Vendr alıcı verisi)*
- **G2 puanı, Carta Equity Suite:** 4.3 /5 *(232 yorum, %73 beş yıldız, %5 bir yıldız)*
- **Capterra puanı:** 4.2 /5 *(66 yorum; para değeri 3.7 (35 puan), müşteri hizmetleri 3.8 (40))*
- **Trustpilot puanı:** 2.0 /5 *(19 yorum, Kötü olarak etiketli)*
- **Pulley liste fiyatı farkı:** 20 to 40% lower than Carta *(Vendr karşılaştırması, erken ve büyüme aşaması)*
- **VC fon yönetimi, fon başına:** $5,000 to $50,000+ per year *(Vendr tahmini; Carta fon fiyatı yayımlamıyor)*

> Ücretsiz katman gerçekte neyi sınırlıyor?

Launch 25 hissedara ve $1M yatırıma kadar ücretsiz. Build 50 hissedara kadar başlıyor; Grow ve Scale esnek bir sınır listeliyor ama fiyat yok.

> İlk kez kurucu olan biri için ücretsiz bir yol var mı?

Launch sayfası başından itibaren ücretsiz cap table, hisse ihracı ve fon toplama araçlarını vaat ediyor; tek bir 'Ücretsiz başla' düğmesi var. Kart isteği gösterilmiyor.

> Bir VC yöneticisi fon tarafında ne alıyor ve hangi fiyatla?

Standard ERP ve Advanced ERP olmak üzere iki plan; ikisinde de 'Başla' düğmesi var ve rakam yok. Advanced; CRM, GP carry takibi, denetçi portalı ve API erişimi ekliyor.

> Fon yönetimi ürünü bir GP'ye ne gösteriyor?

Vintage, fon büyüklüğü, net IRR, yatırım sayısı ve sermaye katkılarını gösteren tek bir gösterge paneli. Sayfadaki sayılar Carta'nın örnek verisi, gerçek bir müşteri fonu değil.

## Artılar ve eksiler

### Pros

- **Ücretsiz katman gerçek, net bir tavanı var** — 25 hissedar ve $1M yatırım plan sayfasında yazıyor. Tohum öncesi bir şirket, ücret ödemeden cap table tutabilir ve SAFE çıkarabilir.
- **Yatırımcılar cap table'ı zaten tanıyor** — Bir G2 yorumcusu, ortak yatırımcılar Carta kullandığında platformun tur için varsayılan hale geldiğini not ediyor.
- **Şirket ve fon tarafında geniş kapsam** — Hisse, 409A, ASC 718, fon muhasebesi, LP portalı ve carry takibi tek satıcının altında; sistemler arası mutabakat işini azaltıyor.
- **Ücretli yöneticiler arasında yüksek memnuniyet** — G2 özetine göre en çok öne çıkan artılar arasında kullanım kolaylığı (26 değinme) ve hisse yönetimi (24 değinme) yer alıyor.

### Cons

- **Ücretsiz katmanın üstünde yayımlanmış fiyat yok** — Build, Grow, Scale, Standard ERP ve Advanced ERP'nin hepsi satış görüşmesine yönlendiriyor. Alıcı, Carta ile konuşmadan bütçe yapamıyor.
- **Maliyet her hissedarla birlikte artıyor** — G2, en büyük şikayet olarak fiyatla ilgili 12 değinme kaydediyor; Capterra yorumcuları ücretli planların çalışan veya hissedar sayısıyla hızla büyüdüğünü söylüyor.
- **Destek kalitesi dengesiz** — Capterra müşteri hizmetlerini 40 puanda 3.8 veriyor. G2'de 7 kötü destek değinmesi var, Trustpilot'ta ise yavaş yanıtlara dair tekrarlanan raporlar var.
- **ABD odaklı ürün tasarımı** — Bir G2 yorumcusu küresel çalışanların kaydolmakta zorlandığını söylüyor; bir Trustpilot yorumcusu ise İngiltere müşterilerinin eşdeğer özellikler olmadan ABD sürümüne taşındığını bildiriyor.

## Karar: teklif almaya değer, boş çek değil

**Score: 6.8/10**

Carta, yatırımcıların tanıdığı varsayılan cap table olarak yerini hak ediyor; ücretsiz katman da ilk 25 hissedarı bir karar meselesi olmaktan çıkarıyor. Bu noktadan sonra bir teklifle alışveriş yapıyorsunuz ve herkese açık kayıtlar, faturanın hissedar sayısı, ek hizmetler ve yenilemelerle büyüdüğünü söylüyor.

Bir girişim için, ilk teklifte yazılı bir hissedar tavanı, yıllık artış üzerine bir sınır ve onboarding ücretini isteyin. Vendr verisi, bu üç kalemin toplam tutarı en çok değiştirdiğini gösteriyor. İmzalamadan önce en az bir rakip teklif alın.

Bir VC yöneticisi için soru farklı. Fon yönetiminin herkese açık fiyatı yok, dolayısıyla teklif tek veri noktası. Mevcut yöneticinizin fiyatıyla satır satır karşılaştırın ve Advanced ERP'deki CRM ve carry takibi gibi ekstraların zaten ödediğiniz araçların yerini alıp almadığına bakın.

İnceleme sitelerindeki fark geniş. G2 ve Capterra kullanıcılarının çoğu ürünü beğeniyor; Trustpilot ise kötü, olumsuz yorumlardaki ortak nokta da destek ve iptal. Yenileme koşullarınızı imzalamadan önce okuyun, sonra değil. Carta'ya fiyat açısından 10 üzerinden 6.8 veriyoruz: ürün kapsamı puanı yükseltirken şeffaflık puanı düşürüyor.

**Dimensional scoring:**

- **Fiyat şeffaflığı:** 4/10 — Yalnızca ücretsiz katman fiyatlı
- **Ürün kapsamı:** 9/10 — Cap table'dan fon yönetimine
- **Küçük fonlara uygunluk:** 6/10 — Teklife dayalı, fon fiyatı yok
- **Kullanım kolaylığı:** 7/10 — G2 arayüzü över, Trustpilot övmez
- **Destek:** 5/10 — Capterra 40 puanda 3.8

*Call to action: Carta planlarını carta.com'da gör*

## Sık sorulan sorular

### Carta ne kadar tutar?

Carta Launch, 25 hissedara ve $1M yatırıma kadar ücretsiz. Ücretli planlar teklifle belirleniyor. Vendr'in 406 satın almaya dayanan verisi medyanın yıllık $15,450 olduğunu, tohum şirketlerinin ise $3,000 ila $8,000 ödediğini gösteriyor.

### Carta gerçekten ücretsiz mi?

Evet, $1M'a kadar yatırım almış ve 25'ten az hissedarı olan şirketler için. Carta'nın plan sayfası, ücretsiz Launch planında cap table yönetimini, hisse ihracını, 83(b) formlarını ve SAFE kapanışlarını sıralıyor.

### Carta 409A değerlemelerini içeriyor mu?

Carta'nın fiyat sayfası 409A değerlemelerini Grow ve üzeri planlarda listeliyor. Vendr alıcı verisi ise bunların ayrı teklif edildiğini ve değerleme başına $2,000 ila $5,000 tutarında olduğunu yazıyor; bunu sipariş formunda doğrulayın.

### Bir VC fonu için Carta ne kadar?

Carta fon fiyatı yayımlamıyor. Venture fonları için Standard ERP ve Advanced ERP sunuyor, vergi ve kuruluş için ek hizmetler var. Vendr, fon başına yıllık $5,000 ila $50,000+ tahmin ediyor.

### Carta, Pulley'den daha ucuz mu?

Vendr, erken ve büyüme aşamasındaki şirketler için Pulley'in liste fiyatlarının Carta'dan %20 ila %40 düşük olduğunu bildiriyor. Carta fon yönetimi ve likidite programlarında daha güçlü; bu yüzden kendi cap table'ınız için teklifleri karşılaştırın.

### Carta fiyatında pazarlık yapılabilir mi?

Evet. Vendr, çok yıllı taahhütlerde %10 ila %20, elde rakip bir teklif olduğunda %15 ila %25 indirim bildiriyor. Fazla ücretleri, onboarding ücretini ve yıllık artışları da sorun.

### Carta'nın Trustpilot puanı neden bu kadar düşük?

Trustpilot 19 yorumda 2.0/5 gösteriyor; küçük bir örneklem. Birkaç yorum, yenilemeden önceki sert iptal sürecini ve yavaş desteği anlatıyor. G2 ve Capterra ise 4.3 ve 4.2 gösteriyor.

## Güncelleme günlüğü

- **2026-10-16** — İlk yayın. Fiyat sayfaları, Vendr verisi ve inceleme platformu rakamları 14 ila 16 Ekim 2026 arasında kaydedildi.


## FAQ

### Carta ne kadar tutar?

Carta Launch, 25 hissedara ve $1M yatırıma kadar ücretsiz. Ücretli planlar teklifle belirleniyor. Vendr'in 406 satın almaya dayanan verisi medyanın yıllık $15,450 olduğunu, tohum şirketlerinin ise $3,000 ila $8,000 ödediğini gösteriyor.

### Carta gerçekten ücretsiz mi?

Evet, $1M'a kadar yatırım almış ve 25'ten az hissedarı olan şirketler için. Carta'nın plan sayfası, ücretsiz Launch planında cap table yönetimini, hisse ihracını, 83(b) formlarını ve SAFE kapanışlarını sıralıyor.

### Carta 409A değerlemelerini içeriyor mu?

Carta'nın fiyat sayfası 409A değerlemelerini Grow ve üzeri planlarda listeliyor. Vendr alıcı verisi ise bunların ayrı teklif edildiğini ve değerleme başına $2,000 ila $5,000 tutarında olduğunu yazıyor; bunu sipariş formunda doğrulayın.

### Bir VC fonu için Carta ne kadar?

Carta fon fiyatı yayımlamıyor. Venture fonları için Standard ERP ve Advanced ERP sunuyor, vergi ve kuruluş için ek hizmetler var. Vendr, fon başına yıllık $5,000 ila $50,000+ tahmin ediyor.

### Carta, Pulley'den daha ucuz mu?

Vendr, erken ve büyüme aşamasındaki şirketler için Pulley'in liste fiyatlarının Carta'dan %20 ila %40 düşük olduğunu bildiriyor. Carta fon yönetimi ve likidite programlarında daha güçlü; bu yüzden kendi cap table'ınız için teklifleri karşılaştırın.

### Carta fiyatında pazarlık yapılabilir mi?

Evet. Vendr, çok yıllı taahhütlerde %10 ila %20, elde rakip bir teklif olduğunda %15 ila %25 indirim bildiriyor. Fazla ücretleri, onboarding ücretini ve yıllık artışları da sorun.

### Carta'nın Trustpilot puanı neden bu kadar düşük?

Trustpilot 19 yorumda 2.0/5 gösteriyor; küçük bir örneklem. Birkaç yorum, yenilemeden önceki sert iptal sürecini ve yavaş desteği anlatıyor. G2 ve Capterra ise 4.3 ve 4.2 gösteriyor.