# Carta cennik w 2026: ile płacą fundusze VC i startupy

URL: https://accorata.com/pl/review/carta-cennik
Type: review
Locale: pl
Published: 2026-10-15
Updated: 2026-10-16

---

> Carta nie publikuje cen powyżej darmowego planu. Zebraliśmy dane z 406 zakupów i z trzech platform recenzji, żeby pokazać, ile naprawdę płacą startupy i fundusze VC.

*Research cenowy · 3 dni · październik 2026*

## Carta cennik w 2026 roku: ile płacą fundusze VC i startupy

Carta pokazuje cztery plany dla spółek i dwa plany dla funduszy, a żadnego z nich nie wycenia poza darmowym poziomem. Oto, co mówią dane z umów i 317 publicznych opinii o realnym rachunku.

## Verdict

**Score: 6.8/10**

Carta jest darmowa dla firm do 25 stakeholderów i $1M pozyskanego kapitału, a potem wyceniana indywidualnie. Dane kupców z 406 zakupów wskazują medianę umowy na poziomie $15,450 rocznie. Carta to standard tabeli udziałów, którego oczekują inwestorzy, ale koszt rośnie wraz z każdym stakeholderem, a administracja funduszem ma osobny, niepublikowany cennik.

**Quick scores:**

- Przejrzystość cen: 4/10
- Szerokość produktu: 9/10
- Dopasowanie do małych funduszy: 6/10
- Łatwość użycia: 7/10
- Wsparcie: 5/10

**Pros:**

- Darmowy plan Launch obejmuje 25 stakeholderów i $1M pozyskanego kapitału, co wystarcza na pierwszą tabelę udziałów
- Recenzenci G2 wystawiają 4.3/5 na podstawie 232 opinii, z czego 73% to oceny pięciogwiazdkowe
- Jeden dostawca obejmuje tabelę udziałów, wycenę 409A, zamknięcia SAFE i administrację funduszem VC

**Cons:**

- Brak publicznej ceny powyżej darmowego poziomu: Build, Grow, Scale i oba plany funduszowe kierują do działu sprzedaży
- W danych z umów kupców pojawiają się podwyżki przy odnowieniu o 5 do 10% oraz opłaty za nadwyżkę stakeholderów po $20 do $50 za każdego
- Trustpilot wystawia 2.0/5 na podstawie 19 opinii, a skargi na anulowanie i wsparcie się powtarzają

*Call to action: Zobacz plany Carta na carta.com* (Darmowy poziom, bez karty. Płatne plany wymagają rozmowy z działem sprzedaży.)

> **Disclosure** — Informacja o współpracy: nie mamy żadnych relacji afiliacyjnych ani handlowych z Carta, a link na tej stronie prowadzi do carta.com. Nie kupiliśmy płatnego planu. To research biurkowy oparty na publicznych stronach cenowych, danych z umów od podmiotów trzecich i platformach recenzji. Każdą liczbę opisujemy wraz ze źródłem.

## Jak prowadziliśmy research

- **Tested for:** 3 days
- **Plan paid:** Brak płatnego planu. Wyłącznie publiczne strony i opis darmowego planu Launch; płatne plany są dostępne tylko na wycenę.
- **Version tested:** Publiczne strony cenowe Carta i dane rynkowe Vendr, migawka z 14 do 16 października 2026
- **Test period:** 2026-10-14 → 2026-10-16

**Test categories:** Publiczne strony cenowe, Dane z umów, Platformy recenzji, Podział funkcji między planami, Plany administracji funduszem

Carta nie publikuje cen powyżej darmowego poziomu, więc test praktyczny pokazałby nam tylko wycenę dla jednej firmy. Zamiast tego przeczytaliśmy strony cenowe Carta dla kapitału własnego i funduszy VC 15 i 16 października 2026 roku i zapisaliśmy, które funkcje należą do którego planu. Następnie wzięliśmy dane kupców z Vendr, który podaje 406 zakupów Carta. Na koniec zebraliśmy oceny, liczbę opinii i powtarzające się tematy z G2, Capterra i Trustpilot oraz wątek na Reddicie o wycenie odnowienia. Każda liczba w sekcji testów ma podane źródło. Tam, gdzie dwa źródła się różnią, jak w przypadku wycen 409A, piszemy o tym wprost. Dane Vendr i z platform recenzji to szacunki tego, ile płacili inni, a nie wycena dla konkretnej tabeli udziałów.

## Czy Carta jest warta wyceny?

**YES if you...**

- Spółki od seed do Series A, które spodziewają się, że inwestorzy poproszą o tabelę udziałów z Carta
- Młodzi zarządzający funduszami VC z audytowanym funduszem, którzy chcą administracji, portalu LP i danych z tabeli udziałów w jednym logowaniu
- Zespoły finansowe, które potrzebują wycen 409A i raportowania ASC 718 od tego samego dostawcy

**NO if you...**

- Zespoły pre-seed z mniej niż 10 stakeholderami, które mogą zostać przy darmowym planie Launch albo arkuszu
- Fundusze poniżej $20M, które potrzebują jedynie podstawowego widoku tabeli udziałów spółek portfelowych
- Kupujący, którzy chcą opublikowanej ceny przed rozmową z działem sprzedaży

## Plany Carta i to, co każdy z nich zamyka

### Launch — Za darmodo 25 stakeholderów

Dla firm, które pozyskały do $1M

- Zarządzanie tabelą udziałów i emisja papierów wartościowych
- Formularz 83(b) i zarządzanie opcjami ISO
- Modelowanie SAFE, pozyskiwanie kapitału i zamknięcia
- Wsparcie e-mailem, czatem i telefonicznie

### Build — Wycenado 50 stakeholderów

Dodaje modelowanie rund i wdrożenie

- Wszystko z planu Launch
- Modelowanie wycenionych rund
- Deal Closings i Deal Pro Forma
- Wdrożenie z dedykowanym opiekunem

### Grow — Wycenaelastyczny limit stakeholderów *(Polecany)*

Carta oznacza ten plan jako polecany

- Wszystko z planu Build
- Wyceny 409A i wsparcie audytu
- Formularz 3921
- Posiedzenia zarządu

### Scale — Wycenaelastyczny limit stakeholderów

Zgodność i prace związane z wyjściem

- Wszystko z planu Grow
- Raportowanie ASC 718 i IFRS ze wsparciem audytu
- Zarządzanie zgodnie z Rule 701
- Modelowanie wyjścia, doradztwo przy IPO, SSO dla administratorów

### VC Fund ERP — Wycenaza fundusz

Standard lub Advanced ERP

- Administracja funduszem i podmiotem GP, portal LP, zamknięcia, KYC inwestorów LP
- Advanced dodaje CRM, śledzenie carry GP, portal audytora i dostęp do API
- Podatki funduszu, zakładanie spółek i wyceny sprzedawane jako dodatki

**ROI breakdown:** Przy medianie Vendr wynoszącej $15,450 firma płacąca tyle przez rok wydaje około $1,290 miesięcznie. Firma seed w przedziale $3,000 do $8,000 wydaje od $250 do $670 miesięcznie. Darmowy plan oszczędza całą tę kwotę, dopóki liczba posiadaczy udziałów nie przekroczy 25 albo pozyskany kapitał nie przekroczy $1M.

**Hidden costs & gotchas:**

- Opłaty za nadwyżkę stakeholderów po $20 do $50 za każdego dodatkowego posiadacza udziałów po przekroczeniu limitu w umowie (Vendr)
- Roczne podwyżki cen o 5 do 10% w wielu umowach i 5 do 15% proponowane przy odnowieniu (Vendr)
- Opłaty za wdrożenie lub migrację od $1,000 do $5,000, często do negocjacji (Vendr)
- Wyceny 409A po $2,000 do $5,000 za każdą, gdy są kupowane poza planem (Vendr)
- Total Compensation, Equity Advisory, Liquidity i QSBS Attestation sprzedawane jako osobne dodatki (Carta)
- Fund Tax, Fund Formations, Manco Admin i wyceny portfela jako dodatki po stronie funduszy (Carta)

## Oceny klientów według platformy

Publiczne oceny Carta na trzech platformach recenzji. Linki do źródeł znajdują się w podsumowaniu recenzji poniżej.

*[Interactive widget — see the live page for the full experience]*

## Co zmierzyliśmy

- **Limit darmowego planu Launch:** 25 stakeholderów i $1M pozyskanego kapitału *(strona planów carta.com, odczyt 15 października 2026)*
- **Mediana umowy rocznej:** $15,450 rocznie *(Vendr, 406 zakupów, zakres od $2,947 do $55,413)*
- **Przedział seed, poniżej 50 stakeholderów:** $3,000 do $8,000 rocznie *(dane kupców Vendr)*
- **Ocena G2, Carta Equity Suite:** 4.3 /5 *(232 opinie, 73% pięciogwiazdkowych, 5% jednogwiazdkowych)*
- **Ocena Capterra:** 4.2 /5 *(66 opinii; stosunek jakości do ceny 3.7 (35 ocen), obsługa klienta 3.8 (40))*
- **Ocena Trustpilot:** 2.0 /5 *(19 opinii, oznaczona jako Poor)*
- **Różnica w cenie cennika Pulley:** 20 do 40% niżej niż Carta *(porównanie Vendr, etap wczesny i wzrostowy)*
- **Administracja funduszem VC, za fundusz:** $5,000 do $50,000+ rocznie *(szacunek Vendr; Carta nie publikuje ceny za fundusz)*

> Co faktycznie ogranicza darmowy poziom?

Launch jest darmowy dla do 25 stakeholderów i $1M pozyskanego kapitału. Build zaczyna się od do 50 stakeholderów, a Grow i Scale podają elastyczny limit bez ceny.

> Czy istnieje darmowa ścieżka dla założyciela, który dopiero zaczyna?

Strona Launch reklamuje darmową tabelę udziałów, emisję papierów wartościowych i narzędzia do pozyskiwania kapitału od pierwszego dnia, z jednym przyciskiem Rozpocznij za darmo. Nie pojawia się pytanie o kartę.

> Czego potrzebuje menedżer VC po stronie funduszu i za jaką cenę?

Dwa plany, Standard ERP i Advanced ERP, oba z przyciskami Rozpocznij, bez żadnej kwoty. Advanced dodaje CRM, śledzenie carry GP, portal audytora i dostęp do API.

> Co produkt do administracji funduszem pokazuje GP?

Jeden panel z rocznikiem, wielkością funduszu, netto IRR, liczbą inwestycji i wpłatami kapitału. Liczby na stronie to przykładowe dane Carta, a nie prawdziwy fundusz klienta.

## Plusy i minusy

### Pros

- **Darmowy poziom jest realny, z jasnym limitem** — Limit 25 stakeholderów i $1M pozyskanego kapitału jest napisany na stronie planów. Firma przed seed może prowadzić tabelę udziałów i wydawać SAFE bez kosztów.
- **Inwestorzy już znają tabelę udziałów Carta** — Recenzent G2 zauważa, że gdy wspólni inwestorzy korzystają z Carta, platforma staje się domyślnym wyborem przy rundzie.
- **Szeroki zakres w obrębie firmy i funduszu** — Kapitał własny, 409A, ASC 718, rachunkowość funduszu, portal LP i śledzenie carry są u jednego dostawcy, co ogranicza uzgadnianie danych między systemami.
- **Wysoka satysfakcja płacących administratorów** — G2 podsumowuje 26 wzmianek o łatwości użycia i 24 o zarządzaniu kapitałem własnym jako główne zalety.

### Cons

- **Brak publicznej ceny powyżej darmowego poziomu** — Build, Grow, Scale, Standard ERP i Advanced ERP prowadzą do rozmowy z działem sprzedaży. Kupujący nie może zaplanować budżetu przed rozmową z Carta.
- **Koszt rośnie wraz z każdym stakeholderem** — G2 odnotowuje 12 wzmianek o cenie jako głównej skardze, a recenzenci Capterra piszą, że płatne plany szybko drożeją wraz z liczbą pracowników lub udziałowców.
- **Jakość wsparcia jest nierówna** — Capterra ocenia obsługę klienta na 3.8 w 40 ocenach. G2 ma 7 wzmianek o słabym wsparciu, a na Trustpilot powtarzają się opinie o wolnych odpowiedziach.
- **Produkt zaprojektowany z myślą o USA** — Recenzent G2 pisze, że pracownicy zza granicy mają trudności z rejestracją, a recenzent Trustpilot zgłasza, że klienci z Wielkiej Brytanii zostali przeniesieni na wersję amerykańską bez równoważnych funkcji.

## Werdykt: warta wyceny, ale nie in blanco

**Score: 6.8/10**

Carta zasługuje na miejsce jako domyślna tabela udziałów, którą rozpoznają inwestorzy, a darmowy poziom sprawia, że pierwsze 25 stakeholderów to decyzja niewymagająca namysłu. Poza tym progiem kupujesz na podstawie wyceny, a publiczne dane mówią, że rachunek rośnie wraz z liczbą stakeholderów, dodatkami i odnowieniami.

Startup powinien poprosić w pierwszej wycenie o pisemny limit stakeholderów, limit rocznych podwyżek i opłatę za wdrożenie. Dane Vendr sugerują, że te trzy pozycje najbardziej zmieniają końcowy koszt. Przed podpisem zdobądź jedną konkurencyjną wycenę.

W przypadku menedżera VC pytanie jest inne. Administracja funduszem nie ma publicznej ceny, więc wycena jest jedynym punktem danych. Porównaj ją z obecnym administratorem pozycja po pozycji i sprawdź, czy dodatki Advanced ERP, takie jak CRM i śledzenie carry, zastępują narzędzia, za które już płacisz.

Rozrzut ocen między platformami jest duży. Użytkownicy G2 i Capterra w większości chwalą produkt, Trustpilot ocenia go nisko, a wspólnym mianownikiem negatywnych opinii są wsparcie i anulowanie. Przeczytaj warunki odnowienia przed podpisem, nie po nim. Oceniamy cenę Carta na 6.8 w skali 10: szeroki zakres produktu podnosi wynik, a przejrzystość go obniża.

**Dimensional scoring:**

- **Przejrzystość cen:** 4/10 — Tylko darmowy poziom ma cenę
- **Szerokość produktu:** 9/10 — Od tabeli udziałów po administrację funduszem
- **Dopasowanie do małych funduszy:** 6/10 — Wycena, brak ceny za fundusz
- **Łatwość użycia:** 7/10 — G2 chwali interfejs, Trustpilot nie
- **Wsparcie:** 5/10 — Capterra 3.8 w 40 ocenach

*Call to action: Zobacz plany Carta na carta.com*

## Najczęstsze pytania

### Ile kosztuje Carta?

Carta Launch jest darmowy dla do 25 stakeholderów i $1M pozyskanego kapitału. Płatne plany są wyceniane indywidualnie. Dane Vendr z 406 zakupów pokazują medianę $15,450 rocznie, a firmy seed płacą od $3,000 do $8,000.

### Czy Carta naprawdę jest darmowa?

Tak, dla firm z mniej niż 25 stakeholderami, które pozyskały do $1M. Strona planów Carta wymienia w darmowym planie Launch zarządzanie tabelą udziałów, emisję papierów wartościowych, formularze 83(b) i zamknięcia SAFE.

### Czy Carta zawiera wyceny 409A?

Strona cenowa Carta wymienia wyceny 409A w planie Grow i wyższych. Dane kupców Vendr opisują je jako wyceniane osobno, po $2,000 do $5,000 za każdą, więc potwierdź to w formularzu zamówienia.

### Ile kosztuje Carta dla funduszu VC?

Carta nie publikuje cen funduszy. Oferuje Standard ERP i Advanced ERP dla funduszy venture, z dodatkami dla podatków i zakładania spółek. Vendr szacuje $5,000 do $50,000+ rocznie za fundusz.

### Czy Carta jest tańsza niż Pulley?

Vendr podaje, że cenniki Pulley są o 20 do 40% niższe niż Carta dla firm na etapie wczesnym i wzrostowym. Carta jest mocniejsza w administracji funduszem i programach płynności, więc porównaj oferty pod kątem własnej tabeli udziałów.

### Czy można negocjować cenę Carta?

Tak. Vendr podaje 10 do 20% rabatu przy zobowiązaniach wieloletnich i 15 do 25%, gdy na stole leży konkurencyjna oferta. Zapytaj też o opłaty za nadwyżki, opłaty za wdrożenie i roczne podwyżki.

### Dlaczego ocena Carta na Trustpilot jest tak niska?

Trustpilot pokazuje 2.0/5 na podstawie 19 opinii, czyli małą próbę. Kilka opinii opisuje trudne anulowanie przed odnowieniem i wolne wsparcie. G2 i Capterra pokazują odpowiednio 4.3 i 4.2.

## Historia zmian

- **2026-10-16** — Pierwsza publikacja. Strony cenowe, dane Vendr i wskaźniki platform recenzji zebrane 14 do 16 października 2026.


## FAQ

### Ile kosztuje Carta?

Carta Launch jest darmowy dla do 25 stakeholderów i $1M pozyskanego kapitału. Płatne plany są wyceniane indywidualnie. Dane Vendr z 406 zakupów pokazują medianę $15,450 rocznie, a firmy seed płacą od $3,000 do $8,000.

### Czy Carta naprawdę jest darmowa?

Tak, dla firm z mniej niż 25 stakeholderami, które pozyskały do $1M. Strona planów Carta wymienia w darmowym planie Launch zarządzanie tabelą udziałów, emisję papierów wartościowych, formularze 83(b) i zamknięcia SAFE.

### Czy Carta zawiera wyceny 409A?

Strona cenowa Carta wymienia wyceny 409A w planie Grow i wyższych. Dane kupców Vendr opisują je jako wyceniane osobno, po $2,000 do $5,000 za każdą, więc potwierdź to w formularzu zamówienia.

### Ile kosztuje Carta dla funduszu VC?

Carta nie publikuje cen funduszy. Oferuje Standard ERP i Advanced ERP dla funduszy venture, z dodatkami dla podatków i zakładania spółek. Vendr szacuje $5,000 do $50,000+ rocznie za fundusz.

### Czy Carta jest tańsza niż Pulley?

Vendr podaje, że cenniki Pulley są o 20 do 40% niższe niż Carta dla firm na etapie wczesnym i wzrostowym. Carta jest mocniejsza w administracji funduszem i programach płynności, więc porównaj oferty pod kątem własnej tabeli udziałów.

### Czy można negocjować cenę Carta?

Tak. Vendr podaje 10 do 20% rabatu przy zobowiązaniach wieloletnich i 15 do 25%, gdy na stole leży konkurencyjna oferta. Zapytaj też o opłaty za nadwyżki, opłaty za wdrożenie i roczne podwyżki.

### Dlaczego ocena Carta na Trustpilot jest tak niska?

Trustpilot pokazuje 2.0/5 na podstawie 19 opinii, czyli małą próbę. Kilka opinii opisuje trudne anulowanie przed odnowieniem i wolne wsparcie. G2 i Capterra pokazują odpowiednio 4.3 i 4.2.